Załącznik do Zarządzenia Nr 01/06/2024
Prezesa Uczniowskiego Klubu Sportowego
Chow Gar Kung Fu
z dnia 29 stycznia 2024r.
Standardy Ochrony Małoletnich
w Uczniowskim Klubie Sportowym Chow
Gar Kung Fu w Rzeszowie
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 28 lipca 2023r, zmiana ustaw Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023r. poz. 1606) oraz art. 22b ustawy z 13 maja 2026r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczości na tle seksualnym (Dz..U. z 2023r., poz. 1304)
WPROWADZENIE
Zdając sobie sprawę z wyjątkowej roli, jaką odgrywają dzieci i uczniowie w społeczeństwie, świadomi moralnego i prawnego zobowiązania do zapewnienia im bezpiecznego, wspierającego i rozwijającego środowiska, przedstawiamy niniejsze wprowadzenie, jako baza dla Standardów ochrony małoletnich w Uczniowskim Klubie Sportowym Chow Gar Kung Fu.
Wdrożone w Uczniowskim Klubie Sportowym Chow Gar Kung Fu „Standardy ochrony małoletnich” przed krzywdzeniem to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko dla dzieci oraz rozwijać ich potencjał. Uznajemy, że każde dziecko oraz każdy trenujący posiadają niezbywalne prawa do godności i szacunku, bezpieczeństwa, edukacji i rozwoju. Szanujemy i chronimy integralność fizyczną, psychiczną i emocjonalną każdego małoletniego.
Jesteśmy zobowiązani do tworzenia i utrzymywania środowiska, które gwarantuje przestrzeń chroniącą małoletnich przed przemocą, nadużyciami i zaniedbaniami. Przyjmujemy, że dobro dziecka jest wartością nadrzędną, a wszelkie działania podejmowane w kontekście pracy z małoletnimi kierowane są troską o ich dobrostan fizyczny, emocjonalny i społeczny.
Jesteśmy zobowiązani do budowania partnerskich relacji z rodzinami i społecznością w celu ochrony i wsparcia dla małoletnich. Przyjmujemy zasadę nieustannego doskonalenia praktyk i
procedur związanych z ochroną małoletnich. Integralną częścią naszych działań jest refleksja nad działaniami oraz uwzględnianie potrzeb małoletnich.
Standardy ochrony małoletnich to narzędzie służące eliminowaniu ryzyka popełniania nadużyć wobec małoletnich, a ich przestrzeganie pozwoli minimalizować występowanie wszelkich nadużyć w relacjach z dziećmi i trenującymi oraz udzielać im w zaistniałych sytuacjach adekwatnej pomocy.
Niniejsze Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem określają procedury interwencji, działania profilaktyczne, edukacyjne, zasady zapobiegania krzywdzeniu uczniów, a w sytuacji, gdy do krzywdzenia doszło, określają procedury prawidłowej interwencji.
Celem Standardów Ochrony Małoletnich jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i trenującym oraz udzielenie ich rodzicom lub prawnym opiekunom moralnej pewności co do stosowania w praktyce pedagogicznej najwyższych standardów dobra i bezpieczeństwa wychowanków.
Cały personel placówki oraz wolontariusze, stażyści, asystenci znają treść dokumentu Standardy ochrony małoletnich oraz stosują je w praktyce, realizując wyżej wymienione cele zgodnie ze swoimi kompetencjami, obowiązującym prawem oraz przepisami wewnętrznymi Klubu.
Niniejsze Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem zostały opublikowane na stronie internetowej w Uczniowskiego Klubu Sportowego Chow Gar Kung Fu, rozpowszechnione wśród personelu, dzieci i uczniów oraz ich rodziców lub opiekunów prawnych poprzez aktywnie zapoznawanie z poniższymi Standardami, prowadzone działania edukacyjne i informacyjne.
Wprowadzamy niniejsze Standardy ochrony małoletnich w w Uczniowskim Klubie Sportowym Chow Gar Kung Fu z przekonaniem, że ich przestrzeganie jest obowiązkiem mającym na celu zapewnienie małoletnim godnego, bezpiecznego i rozwojowego środowiska.
Ogólne zasady, cele, wartości, które przyświecają opracowaniu i wdrożeniu Standardów mających na celu ochronę małoletnich w w Uczniowskim Klubie Sportowym Chow Gar Kung Fu.
Rozdział I
OBJAŚNIENIE TERMINÓW
§ 1.
1. Dziecko, małoletni, uczeń, młodzież – osoba do ukończenia 18. roku życia.
2. Krzywdzenie małoletniego – popełnienie czynu zabronionego lub karalnego na szkodę dziecka, lub zagrożenie dobru dziecka, w tym jego zaniedbanie.
3. Przemoc fizyczna – działanie wobec dziecka, które powoduje uraz fizyczny, na przykład: bicie go, szarpanie, popychanie, zadawanie bólu, kopanie.
4. Przemoc psychiczna – powtarzająca się, nie fizyczna, szkodliwa interakcja z dzieckiem, obejmująca zarówno działanie, jak i zaniechanie, np: niedostępność emocjonalną, ignorowanie potrzeb dziecka, zawstydzanie, upokarzanie, straszenie, poniżanie, ośmieszanie, manipulowanie dla własnych celów, wciąganie w konflikty, brak wsparcia, karanie przez nie okazywanie zainteresowania, uczuć, szacunku, nieustanna krytyka, izolacja społeczna, stosowanie gróźb, domaganie się bezwzględnego posłuszeństwa.
Przemocą jest także nieodpowiednia socjalizacja, czy narażanie dziecka na bycie świadkiem przemocy.
5. Przemoc seksualna – podział na przemoc seksualną z dotykiem i bez dotyku – każda czynność seksualna podejmowana z dzieckiem poniżej 15. roku życia, m.in.: zachęcanie dziecka do rozbierania się, zachęcanie dziecka do wysyłania nagich zdjęć, dotykanie miejsc intymnych, zwracanie uwagi na intymne miejsca dziecka, zawstydzanie dziecka tematyką seksualną, grooming.
6. Przemoc rówieśnicza – ze szczególnym uwzględnieniem form przemocy online, na przykład: szydzenie z wyglądu, z choroby, z dysfunkcji, dysponowanie wizerunkiem bez zgody rówieśnika, namawianie do przestępstwa, wyśmiewanie, używanie przemocy fizycznej.
7. Zaniedbanie – bezustanne niezaspokajanie podstawowych potrzeb biologicznych (niezapewnieniu jedzenia, odpowiedniego ubrania, miejsca do mieszkania, braku pomocy w chorobie) i/lub psychicznych dziecka, w tym potrzeb emocjonalnych (brak uwagi i uczuć, niezaspokojenie potrzeb przynależności, miłości i więzi, odmowa komunikowania się, ignorowanie dziecka). Może obejmować także zaniedbanie edukacyjno-wychowawcze przejawiające się przyzwalaniem na unikanie codziennych, bieżących czynności, brakiem troski o realizację zobowiązań szkolnych i angażowaniem dziecka do pracy, która uniemożliwia mu naukę, brakiem uwagi poświęconej specjalnym potrzebom edukacyjnym dziecka.
8. Personel, pracownicy – każdy pracownik szkoły, bez względu na formę zatrudnienia, w tym: instruktor, terapeuta, sekretarz szkoły, asystent, konserwator, pomoc instruktora oraz inna osoba, która z racji pełnionej funkcji lub zadań ma (nawet potencjalny) kontakt z dziećmi, np. stażysta, wolontariusz.
9. Instytucja – każda instytucja świadcząca usługi dzieciom i młodzieży lub działająca na rzecz dzieci/uczniów.
10. Zgoda rodzica ucznia oznacza zgodę wyrażoną pisemnie przez co najmniej jednego z rodziców ucznia.11. Kadra Klubu to instruktorzy, asystenci, satżyści, pomocnicy instruktora.
12. Osoba odpowiedzialna za internet to wyznaczony przez Prezesa Klubu pracownik, sprawujący nadzór nad korzystaniem z internetu przez uczniów na terenie Klubu oraz nad bezpieczeństwem uczniów w internecie w czasie treningu.
13. Osoba odpowiedzialna za Standardy ochrony małoletnich to wyznaczony przez dyrektora Klubu pracownik sprawujący nadzór nad przestrzeganiem niniejszych Standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.
14. Dane osobowe ucznia to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację małoletniego.
15. Prezes, wiceprezes – kierownictwo w Uczniowskiego Klubu Sportowego Chow Gar Kung Fu.
16. Opiekun dziecka – osoba uprawniona do reprezentacji dziecka w szczególności jego rodzic/opiekun prawny/rodzic zastępczy.
Rozdział II
OBSZARY STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH PRZED KRZYWDZENIEM
§ 2.
Standardy ochrony małoletnich tworzą bezpieczne i przyjazne środowisko dla dzieci/uczniów w Uczniowskiego Klubu Sportowego Chow Gar Kung Fu. Obejmują cztery obszary:
1. Politykę ochrony małoletnich, która określa:
a) zasady bezpiecznej rekrutacji personelu do pracy w Klubie,
b) zasady bezpiecznych relacji personel – nieletni,
c) zasady reagowania w Klubie na przypadki podejrzenia, że dziecko/uczeń doświadcza krzywdzenia,
d) zasady ochrony wizerunku dzieci i młodzieży oraz ich danych osobowych,
e) zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów.
2.Personel – obszar, który określa:
a) zasady rekrutacji personelu pracującego z dziećmi i młodzieżą w Klubie,
w tym obowiązek uzyskiwania danych z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle
Seksualnym oraz informacji z Krajowego Rejestru Karnego każdym członku personelu, gdy jest to dozwolone przepisami obowiązującego prawa, informacji z Krajowego Rejestru Karnego, a kiedy prawo na to nie zezwala, uzyskiwania oświadczenia personelu dotyczącego niekaralności lub braku o toczących się postępowań karnych i dyscyplinarnych za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej, obyczajności oraz przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego,
b) zasady bezpiecznych relacji personelu Klubu, wskazujące, jakie zachowania na terenie Klubu są niedozwolone, a jakie pożądane w kontakcie z dzieckiem i młodzieżą,
c) zasady zapewniania pracownikom podstawowej wiedzy na temat ochrony dzieci i młodzieży przed krzywdzeniem oraz udzielania pomocy w sytuacjach zagrożenia, w zakresie:
– rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci i młodzieży,
– procedur interwencji w przypadku podejrzeń krzywdzenia,
– odpowiedzialności prawnej pracowników Klubu, zobowiązanych do podejmowania interwencji,
d) zasady przygotowania personelu Klubu (pracującego z dziećmi/uczniami oraz ich
rodzicami/opiekunami) do edukowania:
– dzieci i młodzieży na temat ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem,
– rodziców/opiekunów uczniów na temat wychowania dzieci i młodzieży bez przemocy oraz chronienia ich przed przemocą i wykorzystywaniem,
– zasady dysponowania materiałami edukacyjnymi dla dzieci i młodzieży, dla rodziców oraz aktywnego ich wykorzystania,
3.Procedury – określają działania, jakie należy podjąć w sytuacji krzywdzenia dziecka/ucznia lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony personelu Przedszkola i Szkoły, członków rodziny, rówieśników i osób obcych:
a) zasady dysponowania przez Klub danymi kontaktowymi lokalnych instytucji i
organizacji, które zajmują się interwencją i pomocą w sytuacjach krzywdzenia dzieci i
młodzieży (policja, sąd rodzinny, centrum interwencji kryzysowej, ośrodek pomocy
społecznej, placówki ochrony zdrowia), oraz zapewnienia do nich dostępu wszystkim pracownikom,
b) zasady eksponowania informacji dla dzieci i młodzieży na temat możliwości uzyskania pomocy w trudnej sytuacji, w tym numerów bezpłatnych telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży,
4. Monitoring – obszar, który określa:
a) zasady weryfikacji przyjętej polityki ochrony małoletnich przed krzywdzeniem –przynajmniej raz w roku, ze szczególnym uwzględnieniem analizy sytuacji związanych z
wystąpieniem zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży,
b) zasady organizowania przez Klub konsultacji z uczniami i ich rodzicami/opiekunami.
Rozdział III
ROZPOZNAWANIE CZYNNIKÓW RYZYKA KRZYWDZENIA DZIECI
I MŁODZIEŻY I REAGOWANIE NA NIE
§ 3.
1. Rekrutacja pracowników Klubu odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu. Zasady Rekrutacji stanowią Załącznik nr 1 do niniejszych Standardów.
2. Pracownicy znają i stosują zasady bezpiecznych relacji personel–małoletni i małoletni–
małoletni ustalone w Klubie. Zasady stanowią Załącznik nr 2 do niniejszych Standardów.
3. Pracownicy Zespołu Oświatowego posiadają wiedzę na temat czynników ryzyka i symptomów krzywdzenia dzieci i młodzieży zwracają na nie uwagę w ramach wykonywanych obowiązków.
4. Pracownicy Klubu monitorują sytuację i dobrostan dzieci i uczniów uczęszczających do Klubu.
5. Nauczyciele, wychowawcy i specjaliści oferują pomoc rodzicom w formie konsultacji. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownicy Klubu podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy.
Rozdział IV
PROCEDURY INTERWENCJI W PRZYPADKU PODEJRZENIA,
ŻE DZIECKO LUB UCZEŃ DOŚWIADCZA KRZYWDZENIA
§ 4.
W przypadku podjęcia przez pracownika Klubu, że dziecko/uczeń jest krzywdzony, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji prezesowi Klubu oraz kadrze pedagogicznej.
§ 5.
1. Po uzyskaniu informacji kadra Klubu wzywa opiekunów dziecka/ucznia, którego krzywdzenie podejrzewa, informuje ich o podejrzeniu.
2. Z dzieckiem/uczniem krzywdzonym kadra klubu przeprowadza rozmowę, udzielając mu niezbędnego wsparcia.
3. Wyznaczona przez prezesa Klubu osoba (np. instruktor) sporządza opis sytuacji szkolnej i rodzinnej dziecka/ucznia na podstawie rozmów z małoletnim, nauczycielami, wychowawcą I rodzicem oraz opracowuje plan pomocy małoletniemu.
4. Plan pomocy małoletniemu powinien zawierać wskazania dotyczące:
a) podjęcia przez Klub działań w celu zapewnienia dziecku/uczniowi bezpieczeństwa, w tym jeśli zajdzie taka potrzeba, zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji,
b) wsparcia, jakie zaoferuje dziecku/uczniowi Klub,
c) skierowania dziecka/ucznia do specjalistycznej placówki pomocy, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.
§ 6.
1. W bardziej skomplikowanych przypadkach (dotyczących np. wykorzystywania seksualnego lub znęcania się fizycznego i psychicznego o dużym nasileniu) prezes Klubu powołuje zespół interwencyjny, w skład którego mogą wejść: wiceprezes klubu, instruktor, wychowawca, inni pracownicy mający wiedzę na temat skutków krzywdzenia dziecka/ucznia lub o krzywdzonym dziecku/uczniu.
2. Zespół interwencyjny sporządza plan pomocy małoletniemu, spełniający wymogi określone w § 5 pkt 4 niniejszych Standardów, na podstawie opisu sytuacji sporządzonego przez pedagoga/psychologa szkolnego oraz innych uzyskanych przez członków zespołu informacji.
3. W przypadku, gdy podejrzenie krzywdzenia zgłoszą rodzice/opiekunowie dziecka/ucznia, prezes Klubu zobowiązany powołać zespół interwencyjny.
4. Zespół, o którym mowa w punkcie 3, wzywa rodziców/opiekunów dziecka/ucznia na spotkanie wyjaśniające, podczas którego może zaproponować zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej, bezstronnej instytucji. Należy sporządzić protokół ze spotkania.
§ 7.
1. Sporządzony przez zespół interwencyjny plan pomocy małoletniemu wraz z zaleceniem współpracy przy jego realizacji przedstawiany jest rodzicom/opiekunom przez zespół interwencyjny.
2. Zespół interwencyjny informuje rodziców/opiekunów o obowiązku instytucji, jakim jest Klub, zgłaszania podejrzenia krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji
(prokuratura/policja lub sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej bądź przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego – wszczyna procedurę „Niebieskiej Karty” – w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenie i skorelowanej z nim interwencji).
Uwaga! Pracownicy Klubu uczestniczą w realizacji procedury „Niebieskiej Karty”, w tym uprawnieni są do samodzielnego jej wszczynania.
3. Po poinformowaniu rodziców/opiekunów małoletniego przez Kadrę Klubu – zgodnie
z punktem poprzedzającym – prezes Klubu składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich, ośrodka pomocy społecznej lub przesyła formularz „Niebieska Karta – A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego.
4. Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie 3.
5. W przypadku, gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili rodzice/opiekunowie małoletniego, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, prezes Klubu informuje o tym fakcie rodziców/opiekunów ucznia na piśmie.
§ 8.
1. Z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 3 do niniejszych Standardów. Kartę załącza się do dokumentacji dziecka/ucznia w Klubie.
2. Wszyscy pracownicy Klubu oraz inne osoby, które w związku
z wykonywaniem obowiązków służbowych uzyskały informację o krzywdzeniu dziecka/ucznia lub informacje z tym związane, są zobowiązani do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
3. Dokumentacja przechowywana jest przez osobę odpowiedzialną za Standardy ochrony małoletnich zgodne z zasadami przechowywania dokumentacji. Po zakończeniu sprawy dokumentacja jest przekazywana do archiwum Klubu.
Rozdział V
ZASADY OCHRONY WIZERUNKU I DANYCH OSOBOWYCH MAŁOLETNICH
§ 9.
1. Uczniowski Klub Sportowy Chow Gar Kung Fu, uznając prawo dziecka/ucznia do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku małoletniego, zapewnia najwyższe standard ochrony danych osobowych małoletnich zgodnie z obowiązującym I przepisami prawa.
2. Wytyczne dotyczące zasad ochrony wizerunku dziecka/ucznia oraz danych osobowych stanowią Załącznik nr 4 do niniejszych Standardów.
§ 10.
1. Pracownikowi Klubu nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka/ucznia (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu) na jego terenie bez pisemnej zgody rodzica/opiekuna prawnego małoletniego.
2. W celu uzyskania zgody, o której mowa w punkcie 1, pracownik Klubu może skontaktować się z opiekunem dziecka/ucznia, by uzyskać zgodę na nieodpłatne wykorzystanie zarejestrowanego wizerunku i określić, w jakim kontekście będzie wykorzystywany, np. że umieszczony zostanie na platformie YouTube w celach promocyjnych lub na stronie internetowej Klubu (niniejsza
zgoda obejmuje wszelkie formy publikacji, w szczególności plakaty reklamowe, ulotki,
drukowane materiały promocyjne, reklamę w gazetach i czasopismach oraz w internecie itp.),
lub ustalić procedurę uzyskania zgody. Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do rodzica/opiekuna dziecka/ucznia – bez wiedzy i zgody tego opiekuna.
§ 11.
1. Upublicznienie przez pracownika Klubu wizerunku dziecka/ucznia utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody rodzica/opiekuna prawnego małoletniego. W przypadku braku dostępu do urządzenia służbowego (aparat fotograficzny) dopuszcza się rejestrowanie wizerunku dziecka/ucznia prywatnym urządzeniem nauczyciela jedynie w celach służbowych (relacjonowanie wydarzeń szkolnych).
2. Uwaga! Jeżeli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak:
zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica/opiekuna prawnego na utrwalanie wizerunku ucznia nie jest wymagana.
Rozdział VI
ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU I MEDIÓW
ELEKTRONICZNYCHW SZKOLE
§ 12.
1. Uczniowski Klub Sportowy Chow Gar Kung Fu, zapewniając uczniom dostęp do internetu, podejmuje działania zabezpieczające małoletnich przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju, w szczególności instaluje i aktualizuje oprogramowanie zabezpieczające. Zasady bezpiecznego korzystania z internet i mediów elektronicznych stanowią Załącznik nr 5 do niniejszych Standardów.
2. Na terenie Zespołu Oświatowego dostęp ucznia do internetu jest ograniczony. Pracownik zobowiązany jest informować uczniów o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu oraz czuwać nad ich bezpieczeństwem podczas korzystania z internetu w czasie zajęć.
3. Osoba odpowiedzialna za dostęp do internetu w Klubie przeprowadza z uczniami cykliczne szkolenia oraz zapewnia stały dostęp do materiałów edukacyjnych, dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu.
§ 13.
1. Osoba odpowiedzialna za dostęp do internetu w Klubie w porozumieniu z prezesem Klubu zabezpiecza sieć przed niebezpiecznymi treściami, poprzez instalację i aktualizację odpowiedniego, nowoczesnego oprogramowania.
2. Wymienione w punkcie 1 oprogramowanie jest aktualizowane w miarę potrzeb.
3. Jeżeli w wyniku przeprowadzonej rozmowy kadra Klubu uzyska informację, że uczeń jest krzywdzony, podejmuje działania opisane w rozdziale IV niniejszych Standardów – Zasady reagowania na przypadki podejrzenia, że małoletni doświadcza krzywdzenia.
Rozdział VII
MONITORING STOSOWANIA STANDARÓW OCHRONY MAŁOLETNICH PRZED KRZYWDZENIEM W KLUBIE
§ 14.
1. Prezes Klubu wyznacza instruktora Klubu na osobę odpowiedzialną za realizację i propagowanie Standardów ochrony małoletnich w Klubie.
2. Osoba, o której mowa w punkcie 1, jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Standardów,
za reagowanie na sygnały naruszenia Standardów, prowadzenie rejestru zgłoszeń oraz za proponowanie zmian w Standardach.
3. Osoba odpowiedzialna za realizację i propagowanie Standardów ochrony małoletnich przeprowadza wśród pracowników Klubu raz na 12 miesięcy ankietę monitorującą poziom realizacji Standardów. Wzór ankiety stanowi Załącznik nr 6 do niniejszych Standardów. W ankiecie pracownicy mogą proponować zmiany oraz wskazywać przypadki naruszenia Standardów.
4. Na podstawie przeprowadzonej ankiety osoba odpowiedzialna za realizację i propagowanie Standardów ochrony małoletnich sporządza raport z monitoringu, z którym zapoznaje pracowników Klubu oraz przekazuje go prezesowi Klubu.
5. Prezes Klubu na podstawie wniosków z otrzymanego raportu może podjąć decyzję o wprowadzeniu do Standardów niezbędnych zmian. O zmianach informowani są pracownicy, dzieci/uczniowie oraz ich rodzice/opiekunowie.
Rozdział VIII
PRZEPISY KOŃCOWE
§ 15.
1. Niniejsze Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.
2. Ogłoszenie Standardów ochrony nieletnich następuje w sposób dostępny dla pracowników w Uczniowskiego Klubu Sportowego Chow Gar Kung Fu, dzieci/uczniów oraz ich rodziców/opiekunów poprzez zamieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej Klubu oraz wywieszenie jego skróconej wersji przeznaczonej dla dzieci/uczniów na tablicy ogłoszeń w Klubie.
3. Informacje o danych kontaktowych lokalnych instytucji organizacji, które zajmują się interwencją i pomocą zamieszcza się w Klubie w miejscu widocznym, dostępnym dla
pracowników, dzieci/uczniów.
4. Pracownik składa pisemne oświadczenie o zapoznaniu się ze Standardami ochrony małoletnich przed krzywdzeniem. Oświadczenie dołącza się do akt osobowych pracownika.
Ewa Płaza
Prezes w Uczniowskiego Klubu Sportowego
Chow Gar Kung Fu
Spis załączników do Standardów ochrony małoletnich w Zespole Oświatowym w Żelkowie Kolonii:
1. Załącznik nr 1 Zasady bezpiecznej rekrutacji w Uczniowskim Klubie Sportowym Chow Gar
Kung Fu
2. Załącznik nr 2 Ustalone zasady bezpiecznych relacji personel–nieletni oraz nieletni – nieletni
3. Załącznik nr 3 Karta Interwencji
4. Załącznik nr 4 Zasady ochrony wizerunku i danych osobowych dzieci/ uczniów
5. Załącznik nr 5 Zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych w w
Uczniowskim Klubie Sportowym Chow Gar Kung Fu
6. Załącznik nr 6 Ankieta monitorująca poziom realizacji Standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem
7. Załącznik nr 7 Obszary ryzyka